Helpdesk and Chatbot System Supsis!
+39 Developer

Bu yazımızda size NFT nedir? ve Nft oluşturma nasıl olur? bahsedeceğiz. Birçok insan için yeni ticaret biçimi olan NFT’ler ile ilgili nedir ve nasıl yapılır gibi bilgiler vereceğiz. 

NFT Nedir?

Dijital dünyanın hızla bize kattığı birçok kavram bulunuyor. Yeni ticari şekiller, yeni meslekler, eğitim ve işin online biçime dönmesi ve hatta dijital ortamda sahip olduğumuz paralar dahi hayatımızda hız kazanmaya başladı. Tüm bu süreçler ile birlikte 2015 yılından bu yana bilinen bir kavram daha bulunuyor: NFT. 

NFT açılım olarak “Non Fungible Token” anlamına geliyor. Bu kavramı Türkçeye çevirdiğimiz zaman ise “Takas Edilmeyen Jeton” anlamına geliyor. Dijital dünyanın son zamanlarda çokça konuşulan bu kavramı, dijital sanat eserlerini ve koleksiyonlarını kapsıyor. 

Kripto paralar gibi NFT’nin de blockchain, blok zincir, teknolojisini kullanması bu sanat eserlerinin değiştirilebilir, kopyalanabilir oluşunu ortadan kaldırıyor. Değiştirilemez veya kopyalanamaz olan bu NFT’lerden yalnızca birer adet bulunuyor. Eşsiz olması sebebiyle NFT sanat eserleri, yüksek fiyatlarla alıcılara sunuluyor. 

NFT Oluşturma

NFT, herkes tarafından yapılabilen bir olgudur. NFT yapabilmek için belli başlı şeylere sahip olmak gerekir. Bunların başında ise dijital cüzdan geliyor. Dijital cüzdan, kişilerin para veya kartlarını elektronik ortamda kullanabilmesini sağlayan bir kavramdır. 

İkinci olarak sahip olmanız gereken şey ise Ethereum’dur. Kripto para birimlerinden biri olan Ethereum’a az miktarda da olsa sahip olmanız gerekiyor. İşlemlerin sonucunda NFT’nizin satışını yapacağınız ilgili pazar yerinin işlemler sonucunda çıkardığı ücreti Ethereum’la ödeyerek NFT’nizi pazara sunabilirsiniz.

Geriye ise dijital sanat eserinizi NFT’ye dönüştürmek kalıyor. Bunu nasıl yapabileceğinizi maddeler halinde açıklayalım:

 • Öncelikle kendinize bir pazar yeri seçmeniz gerekiyor. En çok bilinen pazar yerleri şu şekildedir: OpenSea, Mintable, Nifty Gateway, Rarible, SuperRare, Foundation, VIV3, BakerySwap, Axie Marketplace. 
 • Pazar yerinizi seçtikten sonra dijital içeriğinizin olduğu dosyayı, ilgili pazar yerinin bağlantıları sayesinde NFT dosyasına dönüştürmeniz gerekiyor. 
 • İçeriğinize dair açıklayıcı bir tanıtım metni yazmanız gerekiyor. 
 • Son olarak ise içeriğiniz için bir fiyat belirliyorsunuz. 

Türkiye’den ve Dünyadan NFT Örnekleri

 • Pandemi: Türk sanatçı Tarık Tolunay’a ait Pandemi eseri, Türkiye’de NFT olarak satışı yapılan ilk eser oldu. Türkiye’de NFT atılımının dönüm noktasını oluşturan eser 36 bin dolara alıcısını buldu. 
 • ‘’Bu tweet bir sanat eseridir!’’ : Gazeteci Cüneyt Özdemir, ‘’Bu tweet bir SANAT ESERİ’dir!’’ yazılı tweetini satışa çıkardı. Sanat eseri tweeti 10 bin dolara alıcısını buldu.
 • Murat Pak: Kripto para sanatçısı Murat Pak, 268 sanat eserini NFT olarak satışa sundu. En çok NFT satışı sıralamasında ikinci sırada olan Pak, tümm bu eserlerinden yaklaşık olarak 1 milyon dolar kazandı. 
 • Anne: Türk Edebiyatı’nın ilk NFT kitabı olan eser, Zeynep Bugay tarafından ortaya çıkarıldı. Bugay edebiyat dünyamızda bir ilke imza attı. Eser, 12 bin 400 dolara alıcısını buldu.
 • Ali Samiyen NFT Koleksiyonu: Galatasaray, kurucusu Ali Samiyen’den başlayarak kulüp tarihindeki önemli olayların bulunduğu Ali Samiyen NFT koleksiyonunu satışa sundu. Bu eserle birlikte Türkiye’de ilk kez bir spor kulübü tarafından NFT eseri çalışılmış oldu. 
 • Cem Yılmaz: Ünlü komedyen Cem Yılmaz, OpenSea adlı pazar sitesi üzerinde 000001KIZ, CYHEAD000005 NAVY ve CYHEAD000001 RED adlarındaki üç farklı eserini satışa sundu. Yılmaz’ın bu eserleri toplamda 3 bin 500 dolara alıcılarına ulaştı. 
 • Crossroad: Crossroad, eski ABD başkanı Donald Trump’ın 2020 yılındaki başkanlık seçimini kaybetmesinden sonraki haline dair bir eser. Bu eser yaklaşık olarak 6,6 milyon dolara alıcısını buldu.
 • Ocean Front: Everydays serisindeki başyapıtlardan biri olan Ocean Front, iklim değişikliklerinin tehlikesini anlatıyor. Eser yaklaşık olarak 6 milyon dolara alıcısını buldu. 
 • World Wide Web Kaynak Kodu: World Wide Web’in kurucusu Tim Berners Lee, siteye ait kaynak kodunu satışa sundu. Bu eser, zaman damgalı kaynak kodu, kodun oluşturulma aşamasına dair bir video, mühendis mektubu ve koda dair tasarlanan bir posterden oluşuyor. World Wide Web Kaynak Kodu, yaklaşık olarak 5,7 milyon dolara alıcısını buldu.
 • Stay Free: Edward Snowden’e ait, NFT dünyasının en pahalılarından biri olan Stay Free, NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı)’nın gözetim programlarının ABD yasalarını ihlal ettiğine karar veren mahkemeye ait belgelerden oluşuyor. Satışı yapılan bu eser yaklaşık olarak 5,4 milyon dolara alıcısını buldu.
 • Replicator: Michah Dowbak’a (Mad Dog Jones) ait olan Replicator adlı eser, bir odadaki fotokopi makinesini illüstre eden bir eserdir. Replicator adlı eser de yaklaşık olarak 4,1 milyon dolara alıcısını buldu. 
 • İlk Tweet: Twitter’ın CEO’su ve kurucusu Jack Dorsey’in 21 Mart 2006 tarihli ilk tweeti de NFT olarak satışa sunuldu. Twitter tarihinin ilk tweeti olan bu eser, yaklaşık olarak 2,9 milyon dolara alıcısını buldu. 
 • CryptoPunk #6965: En pahalı NFT’lerden biri olan Punk #6965, fötr şapkalı bir maymunun var olduğu bir koleksiyondur. Koleksiyonda 4 maymun ve 186 fötr şapka takan CryptoPunk bulunuyor. Eser toplamda 800 ETH’ye yani 1,5 milyon dolara alıcısını buldu. Şu anki değeri ise yaklaşık 7,6 milyon dolardır. 


nft oluşturma
nft oluşturma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *