Helpdesk and Chatbot System Supsis!
+39 Developer

Nesnelerin İnterneti veya IoT, dünya çapında şu anda internete bağlı olan ve tümü veri toplayan ve paylaşan milyarlarca fiziksel cihazı ifade eder. Süper ucuz bilgisayar çiplerinin gelişi ve kablosuz ağların her yerde bulunması sayesinde, her şeyi IoT’nin bir parçası haline getirmek mümkün. Tüm bu farklı nesneleri birbirine bağlamak ve bunlara sensörler eklemek, gerçek zamanlı veri iletebilmelerini sağlayan teknolojiye dönüştürür. Nesnelerin İnterneti, dijital ve fiziksel evrenleri birleştirerek çevremizdeki dünyanın dokusunu daha akıllı ve daha duyarlı hale getirmeyi sağlar.

Nesnelerin İnterneti (IoT) neden bu kadar önemli?

Son birkaç yılda, IoT 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri haline gelmiştir. Artık günlük nesneleri (mutfak gereçleri, otomobiller, termostatlar, bebek monitörleri) gömülü cihazlar aracılığıyla internete bağlayabileceğimize göre, insanlar, süreçler ve nesneler arasında sorunsuz iletişim mümkündür.

Fiziksel nesneler, düşük maliyetli hesaplama, bulut, büyük veri, analitik ve mobil teknolojiler aracılığıyla verileri minimum insan müdahalesiyle paylaşabilir ve toplayabilir. Dijital sistemler, bağlantılı nesneler arasındaki her etkileşimi kaydedebilir, izleyebilir ve ayarlayabilir.

IoT nasıl çalışır?

Bir IoT sisteminin ilk unsuru, veri toplayan cihazdır. Genel olarak konuşursak, bunlar internete bağlı cihazlardır, dolayısıyla her birinin bir IP adresi vardır. Ürünleri fabrika zeminleri ve depolar arasında hareket ettiren otonom mobil robotlar ve forkliftlerden binalardaki sıcaklığı izleyen veya gaz sızıntılarını tarayan basit sensörlere kadar çok çeşitli karmaşıklıklara sahiptirler.

IoT sürecindeki bir sonraki adımda, toplanan veriler cihazlardan bir toplama noktasına iletilir. Verilerin taşınması, bir dizi teknoloji kullanılarak kablosuz olarak veya kablolu ağlar üzerinden yapılabilir. Veriler internet üzerinden bir veri merkezine veya buluta gönderilebilir. 

Son adım olan veri işleme ve analitik, veri merkezlerinde veya bulutta gerçekleşebilir, ancak bazen bu bir seçenek değildir. Endüstriyel ortamlardaki kapanmalar gibi kritik cihazların olması durumunda, cihazdan uzak bir veri merkezine veri gönderme gecikmesi çok fazladır.

IoT ve Uç Bilgi İşlem (edge computing) 

Uç bilgi işlem, kullanıcıda veya yakınında bir dizi ağ ve cihaza atıfta bulunan, gelişmekte olan bir bilgi işlem paradigmasıdır. Verileri oluşturuldukları yere daha yakın bir yerde işlemekle, daha yüksek hızlarda ve hacimlerde işlemeyi sağlayarak gerçek zamanlı olarak daha büyük eylem odaklı sonuçlara yol açmakla ilgilidir.

Uç bilgi işlem, IoT özellikli cihazlar ile bu cihazların bağlı olduğu merkezi BT ağları arasındaki iletişim gecikmesini azaltmak için IoT özellikli bir ağın kenarlarına daha fazla bilgi işlem gücü getirir.

Nesnelerin interneti IOT

Hangi teknolojiler IoT’yi mümkün hale getirdi?

  • Düşük maliyetli, düşük güçlü sensör teknolojisine erişim. Uygun fiyatlı ve güvenilir sensörler, daha fazla üretici için IoT teknolojisini mümkün kılıyor.
  • Bağlanabilirlik. İnternet için bir dizi ağ protokolü, sensörlerin buluta ve etkin veri aktarımı için diğer “nesnelere” bağlanmasını kolaylaştırdı.
  • Bulut bilişim platformları. Bulut platformlarının kullanılabilirliğinin artması, hem işletmelerin hem de tüketicilerin gerçekten yönetmek zorunda kalmadan ölçeklendirme amacıyla ihtiyaç duydukları altyapıya erişmelerine olanak sağlar.
  • Makine öğrenimi ve analitik. Makine öğrenimi ve analitik alanındaki gelişmelerin yanı sıra bulutta depolanan çeşitli ve çok sayıda veriye erişim sayesinde işletmeler daha hızlı ve daha kolay bir şekilde içgörü toplayabilir. Bu müttefik teknolojilerin ortaya çıkması IoT’nin sınırlarını zorlamaya devam etmekte ve IoT tarafından üretilen veriler de bu teknolojileri beslemektedir.
  • Etkileşim yapay zekası (AI). Sinir ağlarındaki gelişmeler, doğal dil işlemeyi (NLP) IoT cihazlarına (örneğin dijital kişisel asistanlar Alexa, Cortana ve Siri) getirmiştir ve bunları evde kullanım için çekici, uygun fiyatlı ve uygulanabilir hale getirmiştir.

Endüstriyel IoT nedir?

Endüstriyel IoT (IIoT); imalat, perakende, sağlık ve diğer alanlardaki kurumların iş verimliliğini artırmak için kullandığı akıllı cihazları ifade eder. Sensörlerden ekipmanlara kadar birçok farklı endüstriyel cihaz, işletme sahiplerine iş süreçlerini iyileştirmek için kullanabilecekleri ayrıntılı, gerçek zamanlı veriler sağlar. Bunlar; tedarik zinciri yönetimi, lojistik, insan kaynakları ve üretim ile ilgili öngörüler sağlayarak maliyetleri azaltır ve gelir akışlarını artırır. 

Farklı sektörlerdeki mevcut akıllı endüstriyel sistemlere göz atalım:

Üretim

İmalat alanındaki Kurumsal IoT, planlanmamış kesinti sürelerini azaltmak için tahmine dayalı bakım ve işçi emniyetini artırmak için giyilebilir teknolojiler kullanır. IoT uygulamaları, makine arızalarını henüz meydana gelmeden önce tahmin ederek üretimdeki kesinti sürelerini azaltır. Kasklardaki giyilebilir cihazlar, bileklikler ve ayrıca görüntü işleme kameraları, işçileri potansiyel tehlikelere karşı uyarmak için kullanılır.

Otomobil

Sensörlü analiz ve robotik, otomobil imalatının ve bakımının verimini artırır. Örneğin, dahili taşıt bileşenlerinin gerçek zamanlı 3B görüntülerinin sağlanması için endüstriyel sensörler kullanılır. IoT sistemi, yedek parçaları otomatik olarak sipariş ettiğinde, tanılama ve sorun giderme süreçleri çok daha hızlı tamamlanabilir.  

Perakende

Amazon, perakende sektöründe otomasyona ve insan-makine iş birliğine öncülük ediyor. Amazon tesisleri ürünlerin takibi, konum tespiti, tasnifi ve taşınması için internete bağlı robotlardan faydalanıyor.

IoT hayatlarımızı nasıl iyileştirebilir?

Nesnelerin İnterneti, insan hayatında ve iş yerlerinde çok çeşitli etkilere sahiptir. Ağır işleri makinelerin yapmasına olanak tanır, zahmetli işleri üstlenir ve hayatı daha sağlıklı, üretken ve konforlu hale getirir. 

Örneğin, bağlantılı cihazlar sabah rutininizi baştan aşağı değiştirebilir. Siz alarmı erteleme düğmesine bastığınızda çalar saatiniz otomatik olarak kahve makinesini çalıştırabilir ve perdelerinizi açabilir.

Buzdolabınız, bitmekte olan meyve ve sebzeleri otomatik olarak algılayıp evinize teslim edilmek üzere sipariş edebilir. Akıllı fırınınız, size günün menüsünü söyleyebilir ve hatta önceden hazırlanmış malzemeleri pişirip öğle yemeğinizi hazırlayabilir. Akıllı kol saatiniz toplantılarınızı zamanlarken, bağlantılı arabanız yakıtınız azaldığında benzin istasyonuna uğramanız için GPS’i otomatik olarak ayarlayabilir. IoT dünyasında fırsatlar sınırsızdır!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *