Helpdesk and Chatbot System Supsis!
+39 Developer

Sizler için hali hazırda piyasada bulunan Metaverse projeleri 2022‘den bahsedeceğiz. Metaverse bir diğer anlamıyla karşımıza sanal evren olarak geçer. Bu evren içerisinde bulunan insanların, yükseltilen sanal gerçeklik makineleri sayesinde fiziksel açıdan herhangi bir çaba göstermeden zihinsel olarak kendilerini ait hissettikleri yerde olmalarına Metaverse denir.

Metaverse diğer adıyla sanal evren, son dönemler içerisinde kullandığımız bilgisayarlar, 3D cihazlar ve android cihazlar gibi alanlar ile birlikte insanın sahip olduğu bilinç noktası içerisinde yapay fakat fiziksel bir ortam hazırlar.

Metaverse konusu ile ilgili dünyanın en önemli yatırımcılarını eğer sıkı bir şekilde sıralamamız gerekir ise başta gelen firma Facebook olarak karşımıza çıkacaktır. Bunun nedeni ise şöyledir; Facebook, geçen zamanlarda sanal gerçeklik üzerine cihazlar üreten Oculus firmasını tam olarak 2 milyar dolar gibi bir fiyata satın almıştır. Ayrıca Facebook devasa yatırımlar yaptığı Metaverse alanında, piyasa içerisinde büyük bir yer alan Microsoft gibi bir şirketle iş birliği adına anlaşmalar yapmıştır.

Metaverse Neden Önemli?

Metaverse şu anlık bilim kurgu yazarlarının yarattığı evrenlerden bir tık geri kalmış gibi gözükse de yeni üretilmiş olan bir bilgi işlemi platformu ya da içerik ortamları arasında milyarlar belki de trilyonlara uzanan değer üretmesi mümkündür. Fakat karşımıza çıkan Metaverse diğer adıyla sanal evren, neredeyse dünya üzerinde tüm dijital alanlar içinde baş göstermeye devam ediyor. Bunun yanı sıra ise yaşadığınız tüm fiziksel deneyimlerin bir noktası olarak karşınıza çıkmaya devam ediyor.

metaverse projeleri 2022
metaverse projeleri 2022

Bu sayede ise her yeni hamlesinde Metaverse dünya üzerinde bulunan harika şirketler konumuna yükselmeye devam ediyor. Son dönemlerde sunulan ve dünyanın en büyük ağı olan internetin herhangi bir sahibi yoktur. Fakat dünya üzerinde bulunan en değerli şirketlerin halka açık olanlarlarına baktığımızda sıraların en üstte olan şirketler ise internet şirketleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Metaverse ile beraber fiziksel yorgunluk sağlayan işler, bu sanal evren ile beraber değişim ile karşı karşıya kalacaktır.

Metaverse Nasıl Kuruluyor?

Metaverse yani diğer adıyla sanal evrenin çalışabilmesi adına sınırsız sayıda yeni teknolojiye ihtiyaç vardır. Ayrıca bunun yanında bulunan protokoller, şirketler, yenilikler ve daha nice keşifler gerekecektir. Bu dönemler bir noktada Metaverse öncesi ve Metaverse sonrası olarak karşımıza çıkmayacak. Sahip olunan gelişim dünya ve sanal evren arasında bulunan herhangi bir bağlantı ile beraber gelişimine devam edecek ve farklı ürünler, farklı hizmetler ve yetenekler yavaş bir kaynaşma ile beraber gerçekleşip bu dünyanın içine entegre olacak.

Dememiz o ki Metaverse, şu an hala var olmayan güçlü ve sınırsız bir altyapı gerektiriyor. Bunun en büyük sebebiyse, internet tasarlandığı ve yapıldığı zamanlar içerisinde bu tarz bir deneyimin olacağını anımsayamadı. Anımsanmama durumdan ötürü de kuruluşun ilk zamanları internet altyapısı bu duruma göre tasarlanmadı. Tasarım amacı sadece sahip olunan dosyaların bir bilgisayardan diğer bil bilgisayar taşınma durumunun gerçekleşmesiydi.

Metaverse Hayatımıza Nasıl Katkılarda Bulunacak?

Dünya üzerinde sahip olduğumuz çevrimiçi alanlar sahip oldukları kullanıcı kitlelerine, birkaç farklı noktada dolaşmasına ve belirlenmiş önemli sınırlar içerisinde özgürce hareket etmesine olanak sağlamışlardır. Fakat bu durum ise iki platform arasında olan birlikte çalışma durumunu kullanıcılar için kısıtlar. Bu da demektir ki “Minecraft” adlı oyun içerisinde bir inşa yaptığınız zaman, bu oyun içinde ki yapınızı “Fortnite” adlı oyuna taşıyamazsınız.

Böylece sebeplerden dolayı Metaverse evrenin en güzel yani karşımıza, kullanıcılarının hayal dünyaları içerisinde bulunan dilediği içeriği oluşturmasına ve dijital olan bu platformun geniş bir şekilde erişime açık olabilmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca özgür bir şekilde bu dünya üzerinde dolaşmalarına ve istediklerini yapabilmelerine olanak sağlanacaktır. Sağlanan bu özgürlük ile beraber fiziksel olarak hiçbir yorgunluk dünya içerisinde bizlere etki etmeyecek ve işlerimizi daha kolay halletmemize sebebiyet verecektir.

Metaverse ve BlockChain Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Metaverse evreni içinde merak edilen konulardan en büyükleri ise karşımıza arsaları satın almak, satmak ya da kiralamak benzeri konular olarak çıkmaktadır. Tam olarak bu noktada Metaverse ve BlockChain arasında bulunan ilişki ortaya çıkar durumdadır. Çıkan bu durumun Metaverse ile beraber gelecekte güzel faydaları olacaktır.

Metaverse evreni dijital ortamda bulunan ve BlockChain ağları içerisinde olan sanal paraların çoklu bir sanal evren içerisinde kullanılması için olanak veriyor. Ayrıca gelecek dönemlerde Metaverse yani diğer adıyla sanal evrenler içerisinde yapılan aktiviteler BlockChain ağı içerisinde ki coinler ile birleşince satın almalar, satımlar gibi konular günlük olarak bu ortam içerisinde işlenecektir. Güvenli bir ortam olarak karşımıza gelen bir ortam olacaktır.

Metaverse Projeleri 2022

Metaverse Projeleri 2022

Metaverse projeleri kullanıcıların çeşitli alanlarda yapabileceği ve kendilerine sunulan birden fazla farklı aktivitelerdir. Bu aktiviteler kullanıcıların eğlenceli bir zaman geçirmesini ve kendilerini ait oldukları alanda hissetmelerini amaçlar. Bu sayede gerek kültürel gerekse diğer konularda bilgisel olarak gelişime gidilmektedir. Şimdilik projeler şu şekildedir: 

1. The Sandbox – En Ünlü Metaverse Projesi

2. Bloktopia – Gelecek Vadeden Bir Proje

3. Star Atlas – Metaverse Uzayına Yolculuk

4. Axie Infinity – Metaverse’de Canavar Yetiştiriciliği

5. Enjin – NFT Sistemine Yenilikçi Bir Yorum

6. Decentraland – Ethereum’daki İlk Sanal Dünya

Metaverse Güvenilir Bir Ortam Mı?

Metaverse projeleri nedir bakıldığında özgürlükçü ortam ortak özellik olarak görülmektedir. Bu bakımdan Metaverse’in geleceği hakkında tartışılırken güvenlik de ön plana çıkmaktadır.

Metaverse projelerinin çeşitliliği her projenin kendine özgü kuralları olmasını gerektirmiştir. Buna ek olarak hepsini kapsayacak bir kurallar bütünü olması gerektiği savunulmaktadır.

Metaverse’in devasa bir sanal dünya olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Bu da birtakım kural ve düzenlemelerin önerilmesine neden olmuştur.

Özellikle kullanıcılar arası etkileşim ve trading bu ihtiyacı ortaya çıkarmıştır.

Birçok uzman, böyle bir ortamın denetlenmemesi halinde büyük sorunlar çıkacağını belirtmektedir. Denetimsiz bir sanal dünya çoğu kullanıcının ilgisini çekmektedir.

En güvenilir Metaverse projeleri nedir tespit edebilmek için kullanıcı odaklı düzenlemeler de önem kazanacaktır. Kullanıcılar Metaverse’in can damarlarından sayılmaktadır.

Bu nedenle korumaya tabi olmaları düşünülmektedir.

Bu kapsamda akla ilk gelen gizlilik ve güvenlik korumalarıdır. Proje geliştiricileri kullanıcılarına en az müdahaleyi yapmak istemektedir.

Yine de Metaverse deneyimlerinin çeşitliliği kullanıcı korumasını zorunlu kılmaktadır.

Kimlik tespiti için de tedbirler alınması gerektiği düşünülmektedir. Özellikle çocuk yaştaki kullanıcıların artması bu önlemi gerekli kılmaktadır.

Bununla bağlantılı olarak kullanım sınırları da tartışılmaktadır. Metaverse’in fiziksel ve zihinsel sağlığa etkileri hakkındaki araştırmalar her geçen gün artmaktadır.

Sonuç

Metaverse’in heyecan verici bir fashion olduğu bir gerçek. Bu nedenle Metaverse projeleri nedir çoğu insan bilmek istemektedir.

Metaverse projeleri altyapı ve konseptlerine göre çeşitlilik göstermektedir.

Bu nedenle Metaverse ekosistemine dahil olmak için alternatifler çoktur. Kullanıcılar amaç, istek ve meraklarına göre istediği projeyi seçebilmektedirler.

Her bir proje kullanıcıya farklı deneyimler sunmaktadır. Konsept çeşitliliği Metaverse’den kar elde etmek için yöntemleri de çeşitlendirmektedir.

Özgürlükçü ve yenilikçi yapısına rağmen Metaverse projelerinin geleceği tartışmalıdır. Birçok kişi Metaverse’in internetin yerine geçeceğini düşünmektedir.

Metaverse’in blockchain destekli esnek yapısı bu potansiyeli doğurmaktadır. Mevcut teknoloji ile bir internet hizmetinin yerini alabilecek Metaverse projeleri geliştirilebilmektedir.

Böyle büyük potansiyele sahip bir ekosistemin denetlenmesi savunulmaktadır. Metaverse’in yeni bir düzen ve ekonomi sunduğu bir gerçektir.

Bu yüzden mutlaka denetime tabi olması gerektiği düşünülmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *