Helpdesk and Chatbot System Supsis!
+39 Developer

Açık Kaynak Yazılım

Açık kaynak kod yazılım, kaynağın açık olduğu, genel halkın erişebileceği ve kullanabileceği bilgisayar yazılımını ifade eder. Kısaca OSS olarak anılır. Açık kaynaklı yazılımın kaynak kodu herkese açıktır. İnternette ücretsiz olarak bulunan kodu kullanır. Bu kod, diğer kullanıcılar ve kuruluşlar tarafından değiştirilebilir, kaynak kodun herkesin bakabileceği şekilde hazır olduğu anlamına gelir. Açık kaynak kodlu yazılımların fiyatı çok daha düşüktür ve kullanıcılar üzerinde yazılımın kullanılabilirliği ve değiştirilmesine bağlı olarak çok fazla kısıtlama yoktur.

Kapalı Kaynak Kod Yazılım

Kapalı kaynak yazılım, kaynak kodunun kapatıldığı bilgisayar yazılımını ifade eder, kaynak koduna halka erişim verilmez. Kısaca CSS olarak anılır. Kapalı kaynak yazılımda kaynak kodu korunur. Yazılımı oluşturan tek kişi veya kuruluş, yazılımı ancak değiştirebilir. Kapalı kaynaklı yazılımın fiyatı yüksektir ve kullanıcıların yazılımı kullanmak için geçerli ve kimliği doğrulanmış lisansa sahip olmaları gerekir. Kimliği doğrulanmış bir lisans verdiği gibi, yazılımın kullanılabilirliği ve değiştirilmesine bağlı olarak kullanıcılara çok fazla kısıtlama getirir.

Açık ve Kapalı Kaynak Kod Karşılaştırma

                 Açık Kaynak Yazılım Kapalı Kaynak Yazılım

Açık kaynaklı yazılım, kaynağın açık olduğu, genel halkın erişebileceği ve kullanabileceği bilgisayar yazılımını ifade eder.Kapalı kaynak yazılım, kaynak kodunun kapatıldığı bilgisayar yazılımını ifade eder, kaynak koduna halka erişim verilmediği anlamına gelir.
Açık Kaynak Yazılım kısaca OSS olarak da anılır.Kapalı Kaynak Yazılım kısaca CSS olarak da anılır.
Açık kaynaklı yazılımın kaynak kodu herkese açıktır.Kapalı kaynak yazılımda kaynak kodu korunur.
Bu kod, diğer kullanıcılar ve kuruluşlar tarafından değiştirilebilir, kaynak kodun herkesin bakabileceği şekilde hazır olduğu anlamına gelir.Yazılımı oluşturan tek kişi veya kuruluş, yalnızca kodu değiştirebilir.
Açık kaynaklı yazılımların fiyatı çok daha düşüktür.Kapalı kaynak yazılımların fiyatı yüksektir.
Kullanılabilirlik ve yazılımın değiştirilmesine dayalı olarak kullanıcılar üzerinde çok fazla kısıtlama yoktur.Kullanılabilirlik ve yazılımın değiştirilmesine dayalı olarak kullanıcılar üzerinde çok fazla kısıtlama vardır.
Programcılar tanınma için birbirleriyle rekabet eder.Programcılar tanınma için birbirleriyle rekabet etmezler.
Programcılar, iyileştirmeleri kabul edilirse, tanınma için serbestçe iyileştirme sağlar.Programcılar, yazılımı geliştirmek için yazılım firması/kuruluş tarafından işe alınır.
Program popülerse, proje üzerinde çok sayıda programcı çalışabilir.Projede çalışacak programcı/ekip sayısında sınırlama vardır.
Kaynak kodu ile satın alınır.Kaynak kodu ile satın alınmaz.
Açık yazılım herhangi bir bilgisayara yüklenebilir.Kapalı yazılım gereksinimleri, herhangi bir bilgisayara kurulmadan önce geçerli bir lisansa sahip olmalıdır.
Açık kaynaklı yazılım hızlı bir şekilde başarısız olur ve daha hızlı düzelir.Kapalı kaynaklı yazılımlarda hataya yer yoktur.
Kapalı kaynak yazılımlarda yazılımdan kimse sorumlu değildir.Kapalı kaynaklı yazılımlarda, yazılıma bir şey olursa satıcı sorumludur.
Örnekler Firefox, OpenOffice, Gimp, Alfresco, Android, Zimbra, Thunderbird, MySQL, Mailman, Moodle, TeX, Samba, Perl, PHP, KDE vb.Örnekler Skype, Google earth, Java, Adobe Flash, Virtual Box, Adobe Reader, Microsoft office, Microsoft Windows, WinRAR, mac OS, Adobe Flash Player vb.
Örnek veritabanları: MySQL, SQLite, PostgreSQL, Cubrid, FirebirdÖrnek veritabanları:  Microsoft SQL Server, Oracle
açık kaynak kod yazılım
açık kaynak kod yazılım

Hangi tür daha yaygındır?

Uygulamaların , oyunların ve diğer popüler yazılımların büyük çoğunluğu kapalı kaynaktır. Ancak, birçok program türü için açık kaynak seçenekleri vardır. Microsoft Office’e açık kaynaklı bir alternatif istiyorsanız, LibreOffice’i kullanabilirsiniz. Windows kullanmak yerine açık kaynaklı bir Linux işletim sistemini deneyebilirsiniz. Diğer yaygın açık kaynak örnekleri, Firefox web tarayıcısını ve WordPress blog platformunu içerir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *