Helpdesk and Chatbot System Supsis!
+39 Developer
Genel

Siber Güvenlik Nedir? Veri Güvenliğini Korumanın Yolları 2022

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik nedir?, Siber güvenlik sürekli gelişen teknoloji ile hayatımızın çoğunluğunu ele almışken, bu süreçte bilgilerimizi kötü amaçlı saldırılardan korur. Bu saldırılar genellikle kişisel verilerimize ulaşmayı veya maddi ve manevi hasar vermeyi amaçlar. Günümüzde saldırılardan korunmak oldukça zordur. Bunun sebebi, sürekli gelişen teknoloji ve siber hırsızların her geçen gün daha da yenilikçi hale gelmesi. Fakat bu saldırılardan korunmak için bazı tedbirler alınabilir. Siber güvenlik, bilgi güvenliği teknolojisi veya elektronik bilgi güvenliği olarak da bilinir. 

Bu siber saldırılar genellikle maddi kazanç, politik bilgi toplama ya da panik veya korkuya sebebiyet vermek adına yapılan saldırılardır. 

Siber Saldırıların Çeşitleri:

 1. Virüs: Bilgisayarlara gizlice girip bir dosyaya saklanarak cihazınıza zarar verir ve verilerinizin kaybolmasını sağlar. 
 1. Truva Atı: Cihazınıza iyi niyetli bir yazılım gibi girer ama aslında kötü niyetli bir yazılım türüdür. Siber suçlular, sizleri bu yazılımı indirmeye ikna ederek verilerinizi çalabilir veya silebilir. 
 1. Casus Yazılım: Kullanıcının cihazına gizlice girerek ne yaptığını takip eder ve bu verileri kaydeder. Örneğin alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizi girdiğinizde kopyalanması olasıdır. 
 1. Fidye Yazılımı: Cihazınıza girerek verileri silmekle ve kullanmakla tehdit eder ve sizden bunları yapmaması için bir ücret talep eder. 
 1. Reklam Yazılımı: Kötü amaçlı yazılımı yaymak için kullanılan yöntemdir. 
 1. Kimlik Avı: Siber suçluların, resmi bir şirketten geliyormuş gibi bağlantı kurup sizin özel bilgilerinizi isteyerek kullanan bir siber suç çeşididir. Bu saldırılarda genellikle kredi kartı bilgilerinize ulaşmak isteyebilirler. 
 1. Aşk Dolandırıcıları: Siber saldırganlar, sohbet odalarında, tanışma sitelerinde veya sosyal medyada kendine partner arayan insanlara gerçek olmayan bir hesaptan mesaj atarak zayıf noktalarından vurur ve sonrasında da partner arayan insanları kişisel verilerini vermesi için kandırırlar. 
siber güvenlik nedir
siber güvenlik nedir

Siber Saldırılara Karşı Kendimizi Nasıl Koruruz?

 1. Sisteminizi Güncel Tutun: Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncel tutmanız sizin için iyi olacaktır. Bu sizin güncel yamalardan kullandığınız anlamına gelir ve siber saldırganların işini zorlaştırır.
 1. Anti virüs Programı Kullanmalısınız: Virüslere karşı Norton, McAfee, Bitdefender gibi anti virüs programları kullanmanız, olası bir virüs durumunda bu virüsü ve kaynağını tespit eder, çözümler ve cihazınızı güvende tutar. 
 1. Güçlü Parolalar Edinin: Banka ,sosyal medya veya e-posta gibi hesaplarınızın şifrelerini olabildiğince doğru seçmeye çalışmanız sizi için avantaj sağlayacaktır. Örneğin doğum tarihiniz, isminiz, 1234 gibi ardışık sayıları şifreniz yaparsanız tahmin edilmesi çok da zor olmayacaktır. 
 1. E-Posta Ekleri Ve Bilinmeyen Linkler: Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta eklerinde oldukça dikkatli olmalısınız. Bu eklere kötü amaçlı yazılımlar bulaşmış olabilir. Ayrıca web sitelerinde veya size gelen mesajlarda gönderilen linklere de aynı titizlikle yaklaşmanız önemlidir. O linklerin de içine kötü amaçlı yazılım yerleştirilmiş olabilir. Giriş yaptığınız sitelerde https detayına dikkat etmeniz önemlidir. Https ibaresindeki s harfi SSL sertifikasının kullanıldığını ve bilgilerin şifrelendiğini gösterir. 
 1. Halka Açık Yerlerde Bulunan Wi-Fi Bağlantıları: Güvenli olmayan ağ bağlantıları sizi savunmasız bırakır ve cihazınıza erişim çok daha kolaylaşır. 

Siber Saldırıların Etkileri:

Siber saldırıların etkileri kişiler, kurumsal firmalar ve devletlerde de gözükebilir.

 1. Kişilere Etkileri: Kişiler şahıslarına ait olan, değerli bilgilerini istemsiz bir şekilde siber saldırganlara vererek maddi manevi zarara uğrayabiliyor. Örneğin bir sitede alışveriş yaparken girilen kredi kartı bilgileri ya da bir konsere bilet alırken girilen kimlik bilgileri gibi. 
 1. Kurumsal Firmalara Etkileri: İnternet, kurumsal firmaların olmazsa olmazlarındandır. Reklam duyurularından müşteri memnuniyetine, ticari rekabetten e-ticarete neredeyse her yerinde internet vardır. Bu durumda olası bir siber saldırıda firma gerek finansal kayıplara gerek finansal kayıplara uğramış olabilir
 1. Küresel Etkiler: Tüm dünyada güvenlik, sağlık, haberleşme gibi hizmetlerin sürekli olabilmesi için internet bağlantısı güvenli ve düzenli olmalıdır. Bunun için de ulusal güvenliğin sağlanması gerekmektedir. Siber saldırı da ulusal güvenliği tehlikeye atan, fiziksel olmayan bir tehdittir. Siber saldırılar sonucunda saydığımız hizmetlerden biri engellenirse veya veriler silinirse ülkeler karşı karşıya gelebilir. 

Umarım kimse siber saldırıya uğramaz.  Bu hasarları almamak için tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneriyoruz.
Bir sonraki yazımızda sizleri yine teknolojik ve yazılım dünyasına dair bilgiler ile bilgilendireceğiz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz, Hoşcakalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *