Helpdesk and Chatbot System Supsis!
+39 Developer

Yazılım Nedir ? Yazılım, diğer adıyla programlama, elektronik cihazların belli komutlar doğrultusunda çalışmasını sağlayan bir dizi talimatlardır. Yazılım olmadığı sürece hiçbir elektronik cihaz çalışamaz.

 

Yazılım oluşturulurken her elektronik cihaza ait olarak birbirinden ayrı ayrı yazılımlar oluşturulur. Bu yazılım sistemleri oluşturulurken her cihazın amacına göre oluşturulur. Yazılımı olmadığı sürece cihaz bir hiçtir çünkü işlevini gerçekleştiremez. 

Yazılımlar, hayatımızın her alanında kolaylık sağlayarak bize yardımcı olurlar. Teknolojik cihazın olduğu her yerde yazılım da bulunuyor. Günlük hayatımızın her anında, sanayi sektöründe, eğitimde her türlü alanda yazılım kullanılmaktadır. 

Yazılımların hazırlanma süreci çok önemli ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Bu aşamada yapılacak en ufak hata dahi süreci tamamen etkileyebilir. İyi bir yazılımdaki en önemli unsur ise kodlamadır. Her uygulama ve cihaz kendine özgü olduğu için, yazılacak kodlar da farklılık göstermektedir. 

Yazılım nedir? Yazılım çeşitleri nelerdir?

Yazılım çeşitleri, kullanılacak cihazlara ve alanlara göre başlıklara ayrılır. 4 ana başlık olarak yazılımlar şöyledir;

 • Bilgisayar yazılımları
 • Uygulama yazılımları
 • Sistem yazılımları
 • Elektronik yazılımlar

Bilgisayar yazılımları: Bilgisayar donanımının çalışması ve işlevselliği, bilgisayar yazılımları sayesinde gerçekleşir. Yazılım olmadan donanımın çalışması mümkün değildir. Sistem yazılımları ve uygulama yazılımları, bilgisayar yazılımlarının alt başlığı olarak değerlendirilebilir.

Uygulama yazılımları: Uygulama yazılımları, bilgisayar içerisinde yer alan görevlerin sistemli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Uygulama yazılımı sayesinde internet üzerinden oyunlar oynanabilir, resimler yapılabilir. Uygulama yazılımlarının kazandırdığı en büyük avantaj zamandan tasarruftur.

Sistem yazılımları: Sistem yazılımları, işletim sistemlerinin sorunsuz çalışmasını sağlar. En temel ve en zor programlamalar sistem yazılımları içerisinde bulunur. Windows, IOS, Android sistem yazılımlarının başarılı örneklerindendir. 

Elektronik yazılımlar: Elektronik yazılımlar daha çok günlük hayatta sıkça kullandığımız makine işletimlerinde kullanılır. Elektronik yazılımlar sayesinde makine birden çok işlemi aynı anda gerçekleştirebilir. Elektronik yazılımlar da cihaza özgü şekilde kodlanır. 

Güncel yazılım dilleri nelerdir?

Yazılım dili, yazılımcının kodlamalarla kendini ifade etmesini kolaylaştıran şeydir. Bir algoritmanın nasıl işleyeceğini, bilgisayarın hangi komutlarla çalışacağını yazılımcı sadece programlama dilleriyle ifade edebilir. Kolay anlatımla yazılım dili, bilgisayar ve yazılımcının arasındaki iletişim dilidir. 

Javascript: Javascript, nesneye yönelik ve açık kodlu bir yazılım dilidir. Android işletimdeki çoğu uygulama bu programlama dili ile yazılır. Javascript daha çok internet sitelerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok kişi tarafından internetin dili olarak anılır. 

 • React.js: En yaygın frameworklerden biridir. Facebook tarafından açık kaynaklı bir arayüz olarak geliştirilmiştir.React.ts kullanan bazı şirketlere Facebook,Instagram, Uber,BBC ve Sony örnek verilebilir.Peki bu şirketlerin React.ts kullanmasının sebebi nedir?  Kısaca özetlemek gerekirse React.js sıfırdan kodlamaya gerek olmamasıyla birlikte aramalarda taramayı kolaylaştırır.
 • Node.js: Javascript sadece <script></script> etiketleri içerisinde kullanılabildiğinden ve kod yazarlarının front -end  back-end gibi bileşenlerinde frameworkte çalışması gerekiyordu. Bu yüzden Node.js geliştirildi.
 • VUE: Basitliği ile öne çıkan VUE ‘ Evan You’ tarafından geliştirilmiştir. Dosya boyutlarının küçük olmasıyla arayıcıyı yormayan VUE bilinen şirketler tarafından da kullanılır bunlara örnek vermek gerekirse: Laravel,BMW ve Adobe…
 • Next.js:Tek veya çok sayfalı web sitelerinin geliştirilmesinde kullanılır. Otomatik olarak derleme ve gruplandırma ile yapılanmadığı için işler çok daha hızlı yürür. Yüksek SEO desteği ve düzenlemelerin hızlı yenilenmesi özelliğinden dolayı Hulu,Netflix ve Github gibi şirketler Next.js tercih ediyorlar.
 • Aurelia: Modüler bir framework olarak tanımlayabiliriz. DOM güncellemelerini toplu şekilde işleme yeteneği reaktif ve yüksek performanslı bir sistemi beraberinde getirir.
 • Meteor.js: Hem front-end hem back-end tarafında kullanılan bir framework’tür. Uygulamanın her aşamasında aynı dil kullanıldığı için kolaylık sağlar. Deloitte, Ikea ve Mazda bu framework’ü kullananlar arasındadır.
 • Angular: SEO dostudur ve react ile benzer tabanları kullanan Angular Google mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. Google, Microsoft ve Forbes bu yazılımı kullanan şirketler arasındadır.
 • Ember: Veri katmanları,şablonlar ve testler gibi çok yönlü uygulama alanı sunar. Önyüklemelerin sürelerinin kısa olması,uyarılabilir ve esnek yapısıyla Linkedin,Apple Music, Netflix gibi uygulamalar tarafından kullanılır.
 • Backbone: HTML  kodunu kendiliğinden güncellemesinden ve açık kaynaklı olup ücretsiz olmasından dolayı günümüzde tercih edilir. Bunların yanı sıra dosya boyutunun küçük olması ve RESTful API desteklemsi de bir avantajdır. Trello,Wordpress yazılımı kullananlar arasındadır.

Python: Uygulama geliştirme,makine programlama, kullanıcı ara birimi oluşturma, web programlama, ağ programlama, veri tabanı yazılımı yapan kişiler ya da bu konulara merakı olan kişilerin kullanabileceği kolay bir yazılımdır.

C++:Bilgisayar oyunları, veritabanı yönetimi, mühendislik uygulamaları, donanımları, sürücü yazılımları, işletim sistemleri gibi birçok alanda kullanıldığını söylemek mümkündür. C++ programlama dilinin diğerlerine göre daha zor olduğu bilinmektedir.

C#: C ile her ne kadar isim benzerliği olsa da aralarında bir benzerlik yoktur hatta aralarındaki temel fark C# nesne yönelimli programlamayı desteklemektedir. Basit ve modern bir dile sahip C# günümüzde kullanılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *