Helpdesk and Chatbot System Supsis!
+39 Developer

Kripto Para Kullanımı ve Amaçları yazımıza hoşgeldiniz. Kripto para terimi ilk olarak kimliği hala bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından insanların hayatına girdi. Blockchain tanımı çevresinde kendine yer bulan kripto paralar, ilk aşamada Bitcoin adı ile özelleştirildi. 2009 yılından itibaren günümüze popülerliğini artırarak devam eden kripto para terimi son yıllarda en çok konuşulan ve işlem yapılan konulardan biri haline geldi.

Belirli özelliklere sahip olan kripto paralar;

– Merkeziyetsizlik,

– Gizlilik esası altında yalnızca sahibi tarafından kanıtlanabilir olması,

– Parayı yalnızca sahibi tarafından değiştirilme hakkının bulunması,

– Yeni bir arz yaratma koşulları gibi özelliklere tabiidir.

Temelinde yalnızca bir sanal para olan kripto paralar; maddesel değeri ifade etmez. Herhangi bir obje gibi değeri azalış ya da artış göstermemekle birlikte değerinin saptanması günümüz ekonomi kuralları dahilinde açıklanması pek tutarlı olmaz.

Kripto paraların ekonomi ve insan dünyasına girdiği ilk andan itibaren birtakım algı değişimlerine sebebiyet verdiği açıktır. Klasik para tanımına kesik vuran bu sanal paralar, herkes tarafından tasavvur edilen maddesel bir obje değildir.

Elektronik bir yapı üzerinde konum alan kripto paralar; devlet ya da genel kanunlar üzerinde bir geçerliliğe sahip olan ekonomi aracı değildir. Bu bağlamda belirli birtakım kişilerce kullanım alanı gösterir. Kripto paralar hayata girdiği ilk andan itibaren zaman içerisinde daha geniş kitleye hitap etmiştir.

Kripto Para Kullanımı

Kripto paralar bir diğer tanımı ile sanal paralar; aynı zamanda bir internet paylaşımı üzerinde kullanım gösteren ağ parasıdır. İnternet üzerinde veyahut herhangi bir bilgisayar ağı erişimi üstünden sanal olarak saklı tutulabilir. Geleneksel ekonomi para kış modeline pek de uygun olmayan kripto paralar, internet bilgisayar ağı yardımı ile gönderim işlemi ele alınıp, havale yapılabilir. İnternet vasıtası ile gönderimi tamamlanabilen sanal paralar bu yol ile kullanımı ele alınabilir.

Kripto para, sanal para; dijital cüzdan adı verilen sanal cüzdan hesaplarına saklı tutulur. Esas olarak saklı tutulan şey, sanal paranın kayıtlardaki hesabın sadece kendisine açık olacağı ve tasavvur edilenden çok uzak şifreler aracılığı ile korunur.

Birden fazla kullanım amacı ve alanına hitap eden kripto paralar, ilk çıkarıldığı günden bu yana kapsamını artırmaktadır. Geleneksel ekonomi modellerinin aksine pratik, özel ve gizli bir yapıya sahip olduğundan para havale işlemi de üçüncü kişiler tarafından erişilemez yapıdadır.

Anında gerçekleşen işlem sunan kripto paralar; herhangi bir sınıra tabii olmayan mülkiyet devri yani havale seçeneği seçeneğini sunar. Saat, tarih, mekan, yer gibi detaylara takılmaksızın istenilen adrese kolay ve sınırsız bir şekilde gönderim sağlanabilir.

Bir Ödeme Seçeneği Olarak Kripto Paralar

Son zamanlarda çeşitli endüstrilerin çokça yatırım yaptığı konulardan olan kripto sanal paralar, insan hayatında artık sanılandan çok daha büyük bir yer tutmakta. Alanında dev çeşitli giyim markaları tarafından da destekleneceği açıklanan kripto paralar, yakın zaman içerisinde çeşitli ödemeleri de bu yol üzerinde yapabilecek. Metaverse adı verilen sanal evrende de bir karşılığı olan kripto paralar, geleneksel tip ödeme seçenekleri yerini almaya hazır durumda.

Sosyal medya sahipleri de bu konuya kayıtsız kalmayarak ileriki süreçler adına birtakım ödemeleri kripto para yolu ile ödeme alacaklarını açıklamıştı.

Günümüzde çok geniş bir kitleye hitap eden oyun firmaları; ister mobil oyunlar ister de konsol oyunları olsun ödemeleri kripto para üzerinden de yapabileceklerini kamuoyu ile paylaştı. Sadece oyunun kendisi değil aynı zamanda çevrimiçi oyunlarda oyun içi ögesi satım alımı olarak da işlev görebilecek.

Bilişim teknolojisi ile birlikte hayata geçirilen E-Ticaret uygulaması, alışverişlerde kripto para kullanımına geniş bir olanak sağlıyor. Birçok firma bundan böyle kripto para ile de ödeme kabul ediyor. Bu kullanım yeri sırasında da Türkiye 5. Sırada yer almaktadır.

Son zamanlardaki kullanım alanı bu denli artış gösteren kripto paralara ilk başta net bir tavır sergileyen devletler, insanların ve sektörlerinde söz sahibi olan kuruluşlara daha fazla kayıtsız kalamayarak kripto para gerçeğini kabul etti. Şu an itibari ile kripto paraların varlığını kabul eden ve işlem yapmasına olanak tanıyan devletler birkaç tane olsa da süreç içerisinde artış göstermesi kaçınılmaz. Devletlerin bu uzlaşmacı tavrı ile kripto paraların kullanım amacı daha da geniş bir yelpazeye yayılacaktır. Dünyanın birçok farklı yerindeki devletler kripto para konusunda konferanslar, oturumlar ve bilgilendirici seminerler düzenlemekte.

Ekonomi yapılarının ilk oluştuğu tarihten bu yana var olan bankaların birtakım tutumları da kripto paralar tarafından eleştirilen ve düzenlenmesi yapılan konulardandır. Geleneksel bankalar ile işlem yapan insanların sorunlarına yönelik ciddi çözümler sunarak ekonomi alanında önemli değişimler yarattı.

Kripto Para Kullanımı
Kripto Para Kullanımı

Yatırım Aracı Olarak Kripto Paralar

Kripto paralar birçok insan tarafından bir yatırım aracı olarak da görülmektedir. Paralarını sanal paralara tercih eden insanlar, kripto para dünyasının vaat ettiği gelişmeler sebebi ile bu alana ciddi yönelim gösterdi.

Kripto paralar, bankalarda olduğu gibi belirli zaman aşamalarına, teamüllere takılı kalmadan, üçüncü şahıslarca bilinmeyen, hızlı ve pratik şekilde işlem sunmaktadır.

Merkeziyetsiz ve dağınık şekilde tasavvur edilen kripto paraların tek hakimi sahipleridir. Bu durum güvenli bir yaklaşım sunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *